GIRLS

District 14-6A

MVP — Lorelai Stramrood, Tomball Memorial

Offensive MVP — Kiran Singh, Cy-Woods

Midfielder of the Year — Pam Murray, Cy-Ranch

Defensive MVP — Rebecca Grady, Bridgeland

Goalkeeper of the Year — Kassidy Baehren, Bridgeland

Newcomer of the Year — Lauren Fritz, Cy-Woods

Coach of the Year — Lauren Cegielski, Cy-Ranch

First team

Natalie Mason, Bridgeland; Rylie Slusher, Bridgeland; Taylor White, Bridgeland; Halee Hernandez, Bryan; Priscilla Silva, Cy-Lakes; Mya Ryan, Cy-Ranch; Aaliyah Bluett, Cy-Ranch; Kristina Sanchez, Cy-Ranch; Reagan Bourgeois, Cy-Woods; Michelle Easley, Cy-Woods; Lexi Johnson, Cy-Woods; Alexa Riddle, Tomball Memorial; Abby Wilson, Tomball Memorial; Salma Elhaimer, Tomball Memorial; Serenity Martinez, Tomball Memorial; Trinity Pagel, Tomball Memorial

Second team

Madison Kanelos, Bridgeland; Malyn Martinson, Bridgeland; Mya Trager, Bridgeland; Emeyda Cruz, Bryan; Brandy Murillo, Bryan; Yanitza Garay, Cy-Lakes; Kendal White, Cy-Lakes; Ini Ojediran, Cy-Park; Amy Castro, Cy-Park; Yisenia Vera Caballero, Cy-Springs; Averiee Kibbles, Cy-Springs; Kam Harvey, Cy-Ranch; Maddie Carrier, Cy-Ranch; Payton Murray, Cy-Ranch; Taylor Sims, Cy-Woods; Morgan Zachos, Cy-Woods; Meagan Livingston, Cy-Woods; Sydney Cannon, Cy-Woods; Tatyanna Guzman, Langham Creek; Emily Edwards, Langham Creek; Olivia Bowen, Tomball Memorial; Sarah Guilstorf, Tomball Memorial; Madison Guy, Tomball Memorial

Honorable mention

Emily Wilson, Bridgeland; Kaileigh Duncan, Bridgeland; Meredith Curtis, Bridgeland; Meagan Martinez, Bryan; Sarah Gregory, Bryan; Jane Covey, Bryan; Andrea Villegas, Cy-Lakes; Jennifer Andrade, Cy-Lakes; Madison Koteras, Cy-Lakes; Alaisa Perez, Cy-Park; Malanie Blanco, Cy-Park; Karla Gutierrez, Cy-Park; Yasly Escobar, Cy-Springs; Noemi Corona, Cy-Springs; Ruth Sierra, Cy-Springs; Morgan Beene, Cy-Ranch; Helaena Hy, Cy-Ranch; Maison Bell, Cy-Ranch; Jordan Bowling, Cy-Woods; Samantha Nichols, Cy-Woods; Grace Carmichael, Cy-Woods; Deena Cuatete, Langham Creek; Emma Shaw, Langham Creek; Ana Husted, Langham Creek; Jazmyn Gunthorpe, Tomball Memorial; Emma Bar, Tomball Memorial; Maurah Bowen, Tomball Memorial

District 19-5A

MVP — Olivia Riechman, College Station, sr.

Co-Offensive MVPs — Isa Bergeron, A&M Consolidated, fr.; Destiny Deluna, Rudder, jr.

Defensive MVP — Brooke Brown, Magnolia West, sr.

MVP Goalkeeper — Ashlynn Wells, Brenham, sr.

Newcomer of the Year — Stormey Stringer, Waller, jr.

Co-Midfielders of the Year — Avery Tindall, Magnolia, soph.; Kingsley Cashion, College Station, sr.

Coach of the Year — Amy Taylor, Magnolia West

First team

Olivia Riechman, College Station, sr., F; Kingsley Cashion, College Station, sr., MF; Zoe Bullard, College Station, sr., D; Carley Deuel, College Station, sr., MF; Lauren Puckett, College Station, sr., MF; Lauren Hanick, College Station, jr., D; Isa Bergeron, A&M Consolidated, fr., MF; Kayla Bennett, A&M Consolidated, sr., MF; Kayla Tomlinson, A&M Consolidated, jr., D; Amberly McShane, A&M Consolidated, sr., D; Avery Tindall, Magnolia, soph., MF; Skylar Replogle, Magnolia, soph., D; Katie Clark, Magnolia, sr., D; Gaby Palomino, Magnolia, soph., MF; Destiny Deluna, Rudder, jr., F; Lizeth Munoz, Rudder, jr., D; Briana Ocampo, Rudder, jr., D; Brooke Brown, Magnolia West, sr., D; Maya McCallum, Magnolia West, jr., F; Stefany Bocanegra, Magnolia West, sr., GK; Ashlynn Wells, Brenham, sr., GK; Presli Allie, Brenham, jr., D; Mackenzie Arsola, Katy Paetow, sr., F; Krystal Ortuno, Waller, jr., M; Stormey Stringer, Waller, jr., GK

Second team

Reagan Bethke, College Station, jr., D; Kayla Vasquez, College Station, sr., MF; Taylor Deuel, College Station, sr., MF; Keira Herron, College Station, soph., GK; Lauren Turner, A&M Consolidated, jr., F; Alyssa Crites, A&M Consolidated, jr., GK; Cosette McGuire, A&M Consolidated, sr., F; Isabella Thompson, A&M Consolidated, soph., F; Maddi Alexander, Magnolia, sr., F; Tate Perugini, Magnolia, soph., F; Téa Guidie, Magnolia, jr., MF; Jordan Little, Rudder, jr., MF; Amanda Farris, Rudder, jr., GK; Liliana Leyva, Rudder, jr., MF; America Gonzalez, Magnolia West, soph., D; Tatumn Folsom, Magnolia West, sr., D; Krisi Evas, Brenham, jr., MF; Alexse Orozco-Najera, Brenham, sr., MF; Breanna Rodriguez, Katy Paetow, soph., M; Evelyn Martinez, Katy Paetow, fr., D; Avery Conklin, Waller, fr., F; Stephanie Esquivel, Waller, fr., D

Honorable mention

Adriana Wagner, College Station, jr., D; Elisabeth Leftwich, College Station, sr., MF; Maggie Bright, A&M Consolidated, sr., F; Reagan Lee, A&M Consolidated, fr., D; Taylor Sanderson, Magnolia, soph., GK; Sammie Guidie, Magnolia, fr., MF; Celeste Perez, Rudder, sr., MF; Karina Sosa, Magnolia West, fr., D; Esther Sanchez, Magnolia West, sr., MF; Chloe Tanner, Brenham, sr., F; Lauryn Wells, Brenham, soph., F; Amy Tierrafria, Katy Paetow, soph, M; Raquel Ruiz, Katy Paetow, fr., M; Alexis Sanchez, Waller, jr., M; Yailene Rivera, Waller, jr., M; Felisa Arellano, Waller, sr., M

TAPPS District 5 Division III

First team

Ava Barcello, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Megan Hanigan, The Woodlands Christian, jr.; Maddie Haynes, League City Bay Area Christian, sr.; Kat Lazor, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Sophia Snyder-Perez, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Savannah Sweeney, League City Bay Area Christian, sr.; Kaley Edelbrock, Sugar Land Logos, jr.; Reese McDermott, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Helene Miller, Houston St. Thomas Episcopal, soph.; Lindsay Worthington, The Woodlands Christian, soph.; Lauren Lotze, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Lucy McLean, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Bailey Plummer, League City Bay Area Christian, sr.; Emma Shepperd, The Woodlands Christian, soph.

Second team

Nicole Berkland, Houston Northland Christian, jr.; Gracie Graham, The Woodlands Christian, jr.; Peyton Lee, Sugar Land Logos, jr.; Eliza Willhoit, Katy Faith West, jr.; Mattie Hopkins, The Woodlands Christian, soph.; Raquel Noel, Sugar Land Logos, fr.; Heidi Gidden, Houston Northland Christian, sr.; Shelbie Larks, Sugar Land Logos, soph.; Mallory Murray, Houston Northland Christian, sr.; Olivia Skeeter, League City Bay Area Christian, sr.; Avery Edelbrock, Sugar Land Logos, fr.; Kenzie Laird, Katy Faith West, sr.; Annelise Shaw, League City Bay Area Christian, soph.; Madeline Wietstruck, Houston Northland Christian, jr.

Honorable mention

Avery Collins, League City Bay Area Christian, soph.; Ava Oliver, Sugar Land Logos, soph.; Loren Valdez, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Charley Wilkerson-Kemp, The Woodlands Christian, soph.; Lauren Johnson, Sugar Land Logos, soph.; Paulina Sepulveda, Houston Lutheran North, jr.; Megan Caudle, Sugar Land Logos, soph.; Serafina Maria Cianfione, The Woodlands Christian, soph.; Hannah Rice, Katy Faith West, fr.; Madeline Ryan, League City Bay Area Christian, soph.; Ellie Johnson, The Woodlands Christian, soph.; Kaitlyn Diane Kimball, Houston Northland Christian, fr.; Cullen Powitzki, Houston St. Thomas Episcopal, sr.; Abigail Elizabeth Stanosheck, The Woodlands Christian, fr.

BOYS

District 14-6A

MVP — Lineker Santos, Cy-Ranch

Offensive MVP — Santiago Guerrero Ragionieri, Bridgeland

Defensive MVP — Jason Gerow, Cy-Ranch

Midfield of the Year — Ramiro Moreno, Bryan

GK of the Year — Casey Jones, Bridgeland

Newcomer of the Year — Garreth Shaw, Langham Creek

Coach of the Year — Jared Gillespie, Bridgeland

First team

Emiliano Salazar, Cy-Ranch; Brady Drozdowski, Bridgeland; Derek Garcia, Langham Creek; Mason Knox, Tomball Memorial; Tyler Dahl, Cy-Woods; Daniel Castro, Cy-Springs; Rony Puerto, Bryan; Carlos Huato, Langham Creek; Brandon Marin, Cy-Lakes; Matthias Hitters, Cy-Ranch; Axel Torres, Cy-Park

Second team

Jacob James, Bridgeland; Tyrell Thompson, Bridgeland; Cristian Ornelas, Bridgeland; Ethan Hajdik, Bridgeland; Leo Alvarez, Cy-Ranch; Lucas Hitters, Cy- Ranch; Thomas Clark, Cy-Ranch; Antonio Rios, Langham Creek; Riley Stanberry, Langham Creek; Jose Uriostegui, Langham Creek; Marcus Rangel, Cy-Lakes; Isiah Ulloa, Cy-Lakes; Brandon Tuch, Cy-Lakes; Giovanni Gutierrez, Cy-Springs; Alejandro Salgado, Cy-Springs; Yanni Vasilakis, Bryan; Cesar Silva, Bryan; Jacob Piat, Cy-Woods; Korbin Purvis, Cy-Woods; Hilton Deamas, Cy-Park; Brandon Mejia, Cy-Park; Nick Varkarotas, Tomball Memorial; Caleb Sligh, Tomball Memorial

Honorable mention

Jacob Ortiz, Bridgeland; Reylen Diaz, Bridgeland; Ethan Anderson, Bridgeland; Alex Sanchez, Cy-Ranch; Ian Ramey, Cy-Ranch; Juan Gomez, Cy-Ranch; Bautista Corozo, Langham Creek; Adrien Muhabuka, Langham Creek; Armond Espinoza, Langham Creek; Axel Espinal, Cy-Lakes; Michael Williams, Cy-Lakes; Chris Arteaga, Cy-Lakes; Larry Martinez, Cy-Springs; Pablo Martinez, Cy-Springs; Dylan Maldonado, Cy-Springs; Benjamin Velazquez, Bryan; Uriel Murillo, Bryan; Luis Sanchez, Bryan; Alex Singh, Cy-Woods; Jackson Bain, Cy-Woods; Bryan Rivas, Cy-Park; Lukas Benton, Tomball Memorial; Andres Contreas, Tomball Memorial; Logan Anderson, Tomball Memorial

District 19-5A

MVP — David Montelongo, Katy Paetow

Offensive Player of the Year — Albert Gallegos, Waller

Midfielder of the Year — Carlos Larios, Magnolia West

Co-Defensive Players of the Year — Angel Ramirez, Magnolia; Christian Rodriguez, College Station

Goalkeeper of the Year — Daniel Gilden, College Station

Newcomer of the Year — Mason Crites, A&M Consolidated

Coach of the Year — George Kelley, Magnolia

First team

Alexis Zamora Campbell, Katy Paetow; Adam Cerna, Katy Paetow; Abel Cordero, Rudder; Ismael Espinosa, Katy Paetow; Trey Gage, A&M Consolidated; Dominick Gannon, Waller; Alan Garcia, Brenham; Carlos Garcia, Magnolia West; Rodolfo Garcia, Magnolia; Paul Jang, College Station; Christian Mejia, Magnolia; Jeremy Mwarabu, A&M Consolidated; Alexis Olivares, Magnolia West; Abel Piedra, Magnolia; Ricardo Plata, Katy Paetow; Jafet Ramirez, Magnolia West; Gustavo Seglio, Magnolia; Jose Toro, Katy Paetow

Second team

Cisco Avila, A&M Consolidated; Aurelio Bahena, Brenham; Brian Bullington, College Station; Diego Bustos, Magnolia West; Everado Gomez, Magnolia; Eduardo Grimaldo, Magnolia; Sebastian Jaramillo, Katy Paetow; Hessler Magana, Katy Paetow; Hector Marentes, Waller; Felix Martinez, Magnolia West; Oscar Martinez, A&M Consolidated; Ernie Mendoza, Magnolia; Toheeb Oladipupo, Katy Paetow; Yovany Portillo, Magnolia West; Dominic Posada, Katy Paetow; Jesus Reyes, Rudder; Wilder Serrato, Magnolia

Honorable mention

Allan Aldape, A&M Consolidated; Guillermo Burges, Magnolia, Adrian Calderon, Waller; Christian Chavez, Magnolia West; Favio Chavez, Waller; Edgar Garcia, Magnolia West; Felipe Hernandez, Brenham; Cade Knox, Magnolia; Jude Lake, A&M Consolidated; Sutton Lake, A&M Consolidated; Angel Martinez, Magnolia; Juan Martinez, Brenham; John McDougall, College Station; Cesar Miranda, Magnolia West; Oudah Mortaje, College Station; Omar Rangel, Katy Paetow; Erick Reynaga, Waller; Jesus Rodriguez, College Station; Javier Rojas, Rudder; Julian Saldernia, Brenham; Ricardo Sanchez-Espinosa, Rudder; Kevin Vasquez, Katy Paetow; Victor Villanueva, Katy Paetow; Jonathan Zaragoza, Rudder

TAPPS District 5 Division III

First team

Aaron Boegner, Allen Academy, jr.; Ryan Hassell, Allen Academy, jr.; Samuel Thomas Huff, The Woodlands Christian, jr.; Tony Meneses, Katy Faith West, jr.; Luke Meadow, Allen Academy, soph.; Noah Wood, Katy Faith West, sr.; Bailey Fannin, Allen Academy, fr.; Ohkyo Kwon, Allen Academy, soph.; Nicolas San Miguel, The Woodlands Christian, soph.; Tanner Antonio Torres, The Woodlands Christian, jr.; Sebastian Robert Bryngelson, The Woodlands Christian, soph.; Harrison Michael Catron, The Woodlands Christian, soph.; Josh De Vos Mueck, The Woodlands Christian, jr.; Kyle DuPont, Allen Academy, fr.

Second team

Davis Heise, The Woodlands Christian, jr.; Quinton Marshall, Allen Academy, jr.; Eathan Newman, Houston Northland Christian, jr.; Samuel Seago, St. Joseph, sr.; Blake Collins, Houston Northland Christian, jr.; Kyle Evans, Katy Faith West, soph.; Gage Lipscomb, St. Joseph, jr.; James Najvar, St. Joseph, sr.; Matthew Kim, Allen Academy, sr.; Mason Kimball, Houston Northland Christian, sr.; Gabriel Bassani Marco, The Woodlands Christian, soph.; Tyler Christophe Van Horn, The Woodlands Christian, jr.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.