Cameron Yoe senior offensive tackle Will Scott was a first-team pick on the Texas Sports Writers Association’s Class 3A All-State Football Team. Scott had 32 knockdowns and 16 pancakes for the 11-2 Yoe.

Franklin senior offensive tackle Cody Duewall made the second team along with Cameron senior wide receiver Kobe Young (64 receptions, 1,141 yards, 13 TDs) and senior linebacker Nico Vargas (132 tackles) and Lexington senior linebacker Aaron Allert (117 tackles) and sophomore running back Jarred Kerr (1,375 yards rushing in seven games).

Earning honorable mention were Lexington junior center Juan Lara (57 knockdowns, 39 pancakes); Cameron junior wide receiver Za’Korien Spikes (39 receptions, 929 yards, 10 TDs), senior quarterback Braden Brashear (2,834 yards passing, 35 TDs), senior linebacker Patrick England (78 tackles) and junior defensive lineman Eduardo Gil (78 tackles); Franklin senior defensive back Datron Dixon (63 tackles); Rockdale junior quarterback Jace Robinson 2,324 yards passing, 33 TDs) and junior running back Cam’ron Valdez (1,537 yards rushing, 26 TDs).

TSWA Class 3A All-State

FIRST TEAM

Offense

Guards — Conner Arney, Rogers, 5-11, 230, sr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-2, 240, jr.

Center — Brody Smith, Grandview, 6-1, 290, sr.

Tackles — Will Scott, Cameron Yoe, 6-2, 296, sr.; Blake Rodgers, Vanderbilt Industrial, jr.

Wide receivers — Titus Lyons, Pottsboro, 6-3, 190, jr.; TJ Ferch, Clifton, 6-3, 190, sr.

Tight end — (tie) Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.; Allen Horace, Crockett, 6-5, 249, sr.

Quarterback — Dane Jentsch, Grandview, 5-10, 180, jr.

Running backs — Cy Shope, Pottsboro, 6-2, 195, sr.; Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 165, jr.; (tie) Tyree Simcik, Columbus, 5-10, 205, sr.; Cash Jones, Brock, 5-10, 168, jr.

Fullback — La-Jathan Allen, Paul Pewitt, 5-6, 160, sr.

All-purpose back — Jack Wilkerson, Spearman, 5-10, 170, jr.

Place-kicker — Fernando Jaimes, Sabine, 6-1, 185, sr.

Offensive player of the year — Jentsch, Grandview

Defense

Linemen — Chad Reeves, Daingerfield, 6-2, 215, sr.; Herbert Gums, Diboll, 6-2, 283, sr.; Keiuntray Hawkins, Paul Pewitt, 5-11, 195, sr.; Tyler Cherry, Jefferson, 6-2, 240, sr.

Linebackers — Zach Wideman, Pottsboro, sr.; Bryson Rigsby, Gunter, 5-9, 180, sr.; Zach Villarreal, Gladewater, 5-11, 190, sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, jr.

Secondary — Peyton Lowe, Gunter, 6-1, 185, sr.; Lance Welps, River Road, 5-11, 171, jr.; Reagan Whitley, East Bernard, 6-1, 170, sr.; Jack Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.

Punter — Brice Smith, Trinity, 6-1, 155, sr.

Utility — Clayton Reed, Gunter, 5-9, 155, sr.

Kick returner — Devin Wilson, Whitney, 6-0, 175, sr.

Defensive player of the year — Lowe, Gunter

Coach of the year — (tie) Ryan Ebner, Grandview; Jake Fieszel, Gunter

SECOND TEAM

Offense

Guards — Tykelan Black, Daingerfield, 6-1, 260, sr.; (tie) Jackson Finney, Brock, 5-11, 220, sr.; Trent Bolt, Gladewater, 6-2, 235, sr.

Center — Josh Magers, Gunter, 6-0, 190, sr.

Tackles — Cody Duewall, Franklin, 6-3, 250, sr.; Tate Williams, Wall, 6-4, 240, jr.

Wide receivers — Kobe Young, Cameron Yoe, 5-11, 160, sr.; Austin Boyd, Grandview, 6-0, 190, sr.

Tight end — Beau Workman, Troy, 6-2, 220, sr.

Quarterback — Braden Plyler, Pottsboro, 5-10, 185, jr.

Running backs — Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.; Daris McMillan, Diboll, 5-10, 219, sr.; (tie) Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 205, jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, soph.

Fullback — Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.

All-purpose back — Coltan Orr, George West, 6-0, 178, sr.

Place-kicker — Baylor Gillispie, Bushland, 6-0, 160, sr.

Defense

Linemen — Dre’Shawn Spikes, Newton, 6-1, 182, jr.; Saul Escamilla, Canadian, 6-2, 220, sr.; Brett Drillette, Brock, 6-1, 198, jr.; Cole Lee, East Bernard, 6-0, 235, sr.

Linebackers — Jakecian Jones, Crockett, 5-9, 235, sr.; Michael Lehnhardt, Grandview, 6-0, 195, sr.; Carson Carter, Brock, 6-0, 190, jr.; (tie) Nico Vargas, Cameron Yoe, 5-10, 220, sr.; Aaron Allert, Lexington, 5-11, 205, sr.

Secondary — Marquis Estell, Hooks, 6-2, 180, sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 180, jr.; Bill Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.; Jermiah Settler-Watts, Diboll, 5-11, 168, sr.

Punter — Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.

Utility — Brenen Thompson, Spearman, 5-11, 160, soph

Kick returner — Ashton Smith, Winona, 6-0, 170, sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards — Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 270, jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.

Center — Rhet Pennington, Canadian, 6-0, 205, sr.

Tackles — Christian Gomez, Edna, 6-2, 260, sr.; Logan Carroll, George West, 6-1, 225, sr.

Wide receivers — Tyrese Grant, Daingerfield, 6-2, 175, sr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.

Tight end — Jailyn Robertson, Gladewater, 6-2, 262, sr.

Quarterback — Bryson Daily, Abernathy, 6-1, 205, sr.

Running backs — Jarred Kerr, Lexington, 6-0, 175, soph.; Jakobie Craver, Daingerfield, 6-0, 180, sr.; (tie) DeAnthony Gatson, Newton, 5-10, 198, soph.; Bishop Harris, Corsicana Mildred, 6-1, 180, jr.

Fullback — Austin Hartley, Alba-Golden, 5-7, 150, sr.

All-purpose back — Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.

Place-kicker — (tie) Santiago Villanueva, Edna, 5-8, 140, jr.; Hector Romero, Malakoff, 5-11, 180, sr.; Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, jr.

Defense

Linemen — Silas Barr, Pottsboro, 6-5, 130, jr.; Dametrious Crownover, Grandview, 6-7, 235, jr.; Avante Burnham, Newton, 5-11, 260, sr.; Trevion Sneed, Mineola, jr.

Linebackers — Evan Peel, Daingerfield, 5-10, 205, sr.; Noah Laurent, Bushland, 6-2, 190, sr.; Colby Jedlicka, East Bernard, 5-11, 180, sr.; Blayne Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 215, sr.

Secondary — Cristian Brice, Crockett, 5-10, 170, sr.; Colton Diebitsch, Wall, 6-0, 180, sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 180, jr.; Jessie Upson, Columbus, 5-9, 163, jr.

Punter — Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-8, 165, soph.

Utility — Aaron Fellows, Alpine, 5-11, 180, sr.

Kick returner — Keke Nelson, New Diana, 5-8, 155, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards — Koby Cordero, Cisco, 5-11, 200, sr.; Cade Fant, Atlanta, 6-0, 230, sr.; Asher Gonzalez, San Diego, soph.; Matthew Hernandez, Odem, 6-1, 315, sr.; Marcos Juarez, Friona, 5-10, 205, sr.; Ashton Smith, Stanton, 5-11, 220, jr.; David Williams, Paul Pewitt, 6-3, 329, jr.; Larson Workman, Ganado, 6-5, 247, jr.

Centers — Julius Dilworth, Edna, 5-9, 245, sr.; Evan Doskocil, Rogers, 5-7, 200, sr.; Juan Lara, Lexington, 5-11, 275, jr.; Zach Matzke, Brock, 5-9, 205, sr.; Bryce Ridenour, Daingerfield, 6-2, 263, jr.

Tackles — Griffin Beard, Lago Vista, 6-3, 275, sr.; Ruben Bowman, Dallas Madison, 6-3, 277, sr.; Brody Chatham, Harmony, 6-1, 295, sr.; Ricardo Harrison, Diboll, 6-2.5, 292, sr.; Jake Heffley, Columbus, 6-1, 215, sr.; Miles Keith, Abernathy, 6-4, 240, sr.; Spencer McCarty, Tuscola Jim Ned, 6-2, 280, sr.; Blayke Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 270, sr.; Cameron Roulston, CC London, 6-1, 285, sr.; Justin Rogers, Jefferson, 6-3, 300, sr.; Garrett Towery, Troup, 6-3, 242, sr.

Wide receivers — Colten Couch, Dublin, 5-7, 150, sr.; Cahl Horn, Italy, 5-11, 160, sr.; Braeden Lilly, Academy, 6-4, 205, sr.; Aaron Nigreville, Ore City, sr.; Jake Orcutt, Bushland, 5-11, 160, sr.; Mason Perales, Tidehaven, 5-9, 170, sr.; Jhobe Smith, McGregor, 6-1, 175, sr.; Timmy Smithson, Early, 5-8, 145, sr.; Za’Korien Spikes, Cameron, 5-11, 160, jr.; Kolby Tanner, Whitney, 5-11, 165, sr.

Tight ends — Seth Isbell, Jacksboro, 5-11, 215, sr.; Grant Lewis, Grand Saline, 6-3, 220, sr.; Ky Thomas, Elkhart, 6-4, 265, sr.

Quarterbacks — Jordan Bedford, Crockett, 6-1, 170, sr.; Braden Brashear, Cameron Yoe, 5-9, 160, sr.; Damien Brown, Leonard, 5-9, 190, soph.; Blake Garcia, Tidehaven, 5-10, 170, sr.; Drew Hagler, Anson, 5-11, 190, sr.; Kolton James, Poth, 5-10, 170, sr.; Grant McCook, Canadian, 6-0, 190, sr.; Landon McKinney, Sabine, 6-1, 192, sr.; Behren Morton, Eastland, jr.; Darian Peace, Malakoff, 6-0, 180, jr.; Jace Robinson, Rockdale, 6-0, 170, jr.; Jaylin Thibodeaux, Dallas Madison, 5-11, 175, sr.; Jared Thomas, Bushland, 5-10, 170, sr.; Jaxon Willis, Crane, 5-11, 175, soph.; Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 5-11, 185, sr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Running Backs — Dee Black, Jefferson, 5-7, 160, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Isaac Edwards, Harmony, 6-0, 215, sr.; Gary Haynes, Palacios, 6-1, 200, jr.; Quin Johnson, Winona, 5-7, 165, sr.; Kyle Keltner, Edgewood, 5-9, 175, sr.; Wrangler Priest, Bells, 6-0, 175, sr.; Jayleen Record, Dallas Madison, 5-9, 175, jr.; Dominique Rushing, Winnsboro, jr.; Christavian Smith, Elysian Fields, 5-10, 175, sr.; Tremayne Gullatte, Grandview, 6-0, 215, sr.; Cam’ron Valdez, Rockdale, 5-10, 180, jr.

Fullbacks — Kenneth Bell, Jefferson, 5-10, 215, sr.; Caleb Helm, Jacksboro, 6-0, 230, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 5-11, 190, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Jared Zuniga, George West, 5-10, 200, sr.

Place-kickers — Behren Morton, Eastland, jr.; Elias Pena, Rice, 5-9, 190, jr.; Andy Prazak, New Diana, 6-0, 175, sr.; Ricardo Sanchez, Comanche, sr.; Logan Whitling, Holliday, 6-1, 205, sr.

Defense

Linemen — Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.; Michael Clark, Newton, 6-2, 261, sr.; Eduardo Gil, Cameron Yoe, 5-9, 222, jr.; Jason Gossett, Troup, 5-9, 217, sr.; Tristan Green, Sabine, 5-11, 265, sr.; Bartolo Guevara, Boyd, 5-10, 260, jr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 288, soph.; Jonathan Pena, San Diego, 6-2, 225, sr.; Dylan Raybion, Brady, 6-2, 220, sr.; Jackson Roensch, Columbus, 5-9, 220, sr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 250, jr.; Devin Smith, George West, sr.; James Sylvester, Newton, 6-5, 240, sr.; Zach Tyeskie, Gladewater, 5-9, 226, sr.; Joe Walker, Wall, sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.; Mason Wootan, Whitney, 5-7, 174, sr.

Linebackers — Mason Allsup, Brady, 5-5, 135, sr.; Cooper Bean, Ballinger, 5-11, 210, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 185, jr.; Landry Deaton, Winnsboro, 6-0, 205, sr.; Matt DeAnda, Abernathy, 6-1, 225, jr.; Patrick England, Cameron Yoe, 5-10, 170, sr.; JJ Frieden, Rogers, 5-8, 160, sr.; Colby Frost, Paul Pewitt, 6-4, 205, sr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, soph.; Treylin Goodman, Trinity, 5-4, 155, jr.; Orlando Gonzalez, Odem, 5-9, 210, sr.; Dimauntrez Haggerty, Jefferson, 5-10, 185, sr.; Max Hale, Troup, 5-10, 155, sr.; Mark Hardin, Holliday, sr.; Brenden Henicke, George West, sr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 6-0, 180, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Will Leslie, New Diana, 5-11, 175, sr.; Connor Lynch, Pilot Point, 6-2, 227, sr.; Kameron Matthews, East Bernard, 5-7, 145, sr.; Travis Matula, Hallettsville, 6-2, 185, sr.; Hayden McLeroy, Diboll, 5-11, 212, sr.; Coltan Mills, West Rusk, 6-1, 238, sr.; Drew Morrison, Wall, 6-3, 185, jr.; Roger Palacios, Friona, 5-9, 160, sr.; Riley Perry, Clifton, 5-9, 190, sr.; Colby Rush, Malakoff, 6-1, 190, sr.; Christian Simien, East Chambers, 6-0, 175, sr.; Bryce Smith, Grand Saline, sr.; Peyton Snow, Winona, 5-3, 150, jr.; Nick Taylor, Boyd, jr.; Colton Teague, Ganado, 6-2, 250, sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, jr.; Aaron Trevino, Abernathy, 6-0, 175, sr.; Mason Vasquez, Hooks, 6-2, 215, sr.; Thomas Villarreal, Mathis, 6-2, 215, sr.; Jayden Williams, Marion, 6-4, 220, jr.; Beau Workman, Troy, 6-2, 230, sr.; Kadin Workman, Troy, 6-1, 190, soph.

Secondary — Walker Bauer, Brady, 6,-2, 180, sr.; Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.; Stanley Callahan, Cisco, 5-9, 145, sr.; Datron Dixon, Franklin, 5-10, 165, sr.; TJ Ferch, Clifton, sr.; Zach Gulley, Newton, 5-10, 177, sr.; Isaac Gutierrez, Mathis, 5-9, 165, sr.; Carlos Jackson, Jefferson, 5-8, 150, jr.; Benji Johnson, Hooks, 6-3, 190, sr.; Kadrien Johnson, Paul Pewitt, 5-8, 158, jr.; Dakari Lee, Dallas Madison, 5-9, 175, sr.; Joe Leos, Dublin, 6-0, 190, sr.; Nick Lincoln, Gladewater, 5-6, 156, jr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.; Jesse Newman, Frankston, 5-9, 145, sr.; Elizhah Nezar, Rice, 6-1, 175, sr.; Louis Olvera, Ganado, 5-11, 180, sr.; Hutch Rabenaldt, Marion, 5-4, 125, sr.; Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.; Jordan Riley, Rogers, 5-9, 165, sr.; Juan Salinas, Friona, 5-8, 145, jr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Utility — Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 155, jr.; Brandon Cerna, Crane, 5-11, 185, sr.; Cooper Conn, Poth, 5-10, 160, jr.; Robert Hodges, Gladewater, 5-10, 155, sr.; Devaundrick Lewis, Daingerfield, 6-2, 215, soph.; Carson Little, East Bernard, 6-0, 165, sr.

Kick returners — Arimon Ford, Winona, 5-8, 150, jr.; Jamaul Randle, Buffalo, sr.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.